Organic & Recycled

 

Bawełna organiczna i bawełna z recyklingu

Bawełna organiczna i bawełna z recyklingu dołączyła do grona naszych flagowych materiałów. Szyjemy torby materiałowe z nowym, dodatkowym spojrzeniem na ekologię. Ekologiczne torby i inne produkty bawełniane świetnie nadają się jako wizytówka. Oferujemy produkcję wszystkich naszych wyrobów z każdego rodzaju bawełny. W ofercie znajduje się 18 standardowych modeli toreb, workoplecaki, woreczki, kosmetyczki i fartuchy.

Seria materiałów ekologicznych zawiera w sobie bawełnę organiczną o gramaturze 150g i 220g w kolorze naturalnym, a także bawełnę z recyklingu o gramaturze 150g w kolorze naturalnym. Torby materiałowe Mart’s Bags cechuje wysoka jakość wykonania i estetyka w każdym detalu. Obecnie torby z bawełny organicznej i z recyklingu wpasowują się w listę TOP produktów ekologicznych. Wszystkie produkty szyjemy w Polsce.

torba z bawełny organicznej

 

Co to znaczy, że materiał jest organiczny?

Materiał organiczny to taki, który został wytworzony z produktów pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego lub jest z nimi ściśle związany.

Standardy i zasady produkcji materiałów organicznych są ścisłe i mają zastosowanie w metodach uprawy roślin, życiu zwierząt, sposobie produkcji i pakowania. Procesy tworzenia materiałów są dokładnie kontrolowane po to, aby żadne zanieczyszczenie pochodzenia nieorganicznego, chemikalia czy antybiotyki nie dostały się do produkcji, a proces został przeprowadzony prawidłowo. Proces produkcji bez wyjątku powinien być całościowo organiczny, ponieważ będzie on ostatecznie wpływał na gotowy produkt. Ponadto owe zasady mają na mają na celu promowanie najlepszych metod uprawy i dbałości o środowisko.

Rolnicy zdają sobie sprawę z tego, że metody uprawy roślin w gospodarstwach ekologicznych powinny być przyjazne dla środowiska. Metody te są określone prawem i muszą być przestrzegane. Rolnicy holistycznie podchodzą do swoich upraw na przykład poprzez stosowanie naturalnych nawozów. Sztuczne nawożenie roślin, pestycydy i nieorganiczne procesy podczas produkcji są zakazane. Gleba powinna być żyzna, bogata w składniki odżywcze, nawożona substancjami organicznymi takimi jak obornik lub kompost. Zwierzęta powinny żyć na wolnym wybiegu. Poza tym składniki modyfikowane genetycznie są zakazane. Wynika to z faktu, że uprawy organiczne same w sobie promują już zdrowie i ekologię w gospodarstwie, czyli zdrową, ekologiczną produkcję. 

Pamiętajmy, że nieorganiczna produkcja przyczynia się do zmian klimatu. Z tego powodu zasady rolnictwa ekologicznego zawierają zakaz sztucznych, chemicznych nawozów, a materiały organiczne wymagają dokładnego i starannego pakowania oraz odpowiednich oznakowań czy etykiet z kodem certyfikacji. 

 

bawełna organiczna z certyfikatem

 

Co oznacza materiał z recyklingu?

Ekotkaniny wykonane z włókien pozyskanych z materiałów z recyklingu, to tekstylia, które przechodzą przez wiele cykli życia. Istnieją produkcje wykorzystujące ponownie materiały ze zużytych ubrań, odpadów z pierwszych produkcji odzieży, odzyskanej przędzy, zregenerowanych tkanin czy butelek PET. Powstały materiał z recyklingu jest bazą do tworzenia toreb. Tego rodzaju produkcja pozwala ograniczyć tworzenie śmieci, a opracowane procesy odzyskiwania surowców i tworzenia kolejnych cyklów życia prowadzą do powstania produktów o bardzo wysokiej jakości.

Branża tekstylna cały czas ewoluuje i rozwija się w dziedzinie wykorzystania surowców wtórnych. Firmy nieustannie poszukują nowych możliwości wytwarzania tkanin, a produkcja jest coraz bardziej świadoma i ma coraz większy, pozytywny wpływ na środowisko naturalne. Tkaniny, które są wykorzystywane przez Mart’s Bags do produkcji każdego modelu torby są sprawdzone i autoryzowane przez organizację Textile Exchange certyfikatem Recycled Claim standard. 

woreczek matteriałowy


Nasze certyfikaty

 

Czym jest certyfikat Oeko-Tex? 

Oeko-Tex standard jest certyfikatem, który potwierdza jakość produktów tekstylnych i włókienniczych, stworzonych z myślą o bezpośrednim kontakcie ze skórą człowieka. Przyznanie certyfikatu poprzedzają badania, które mają na celu weryfikację, czy materiał nie zawiera choćby jednej ze stu najbardziej niebezpiecznych substancji zagrażających konsumentom. Badania przeprowadzane w laboratoriach przyczyniają się do tworzenia produktów, które są wolne od środków mających niekorzystny wpływ na zdrowie i życie ludzi.

Certyfikat Oeko-Tex pochodzi z niemieckiego instytutu Hohenstein i austriackiego Instytutu Ekologii, Technologii i Innowacji ÖTI oraz ma na celu weryfikację i podkreślenie jakości produktów, określenie ścisłych standardów, zminimalizowanie użycia szkodliwych substancji w procesie produkcji, troskę o życie zwierząt, podnoszenie świadomości wśród rolników, producentów i konsumentów oraz ostatecznie oznakowanie produktów konkretną etykietą z logo i nazwą instytutu oraz numerem certyfikatu. Z materiałów z certyfikacją Oeko-Tex tworzone są również takie produkty jak pościele, kołdry, bielizna dziecięca, czy torby materiałowe. 

torba z bawełny organicznej

Czym jest certyfikat GOTS?

GOTS  czyli Global Organic Textile Standard potwierdza, że produkty wykonane są z minimum 70% surowców organicznych. Dokładniej mówiąc certyfikat GOTS dzielimy na organic, czyli materiały ekologiczne oraz “made with x% organic, czyli materiały wyprodukowane z procentowym użyciem surowców ekologicznych. Pierwszy wariant zakłada, że produkty składają się z minimum  95% certyfikowanych włókien ekologicznych, natomiast druga kategoria potwierdza użycie przy produkcji minimum 70% materiałów organicznych. Podczas produkcji dopuszczalne jest użycie maksymalnie 10% włókien syntetycznych. Wyjątkiem może być produkcja legginsów czy odzieży sportowej, gdzie można użyć do 25% włókien sztucznych. Wykorzystane barwniki muszą być biodegradowalne.

Pochodzenie materiałów z certyfikatem GOTS musi być naturalne, a uprawy muszą być prowadzone metodami ekologicznymi oraz w oparciu o rygorystyczne zasady międzynarodowe, zdefiniowane przez organizację IWG GOTS, która przyznaje certyfikaty. Przy certyfikacji monitorowany jest się cały proces, od uprawy i zbiorów, aż po środowiskowo pracy, przetwarzanie i pakowanie. Certyfikowane produkty nie mogą zawierać surowców modyfikowanych genetycznie. Poza tym producenci powinni wykorzystywać podczas produkcji zamknięty obieg wody. W przypadku tkanin takich jak bawełna jest to bardzo istotne, ponieważ materiał ten przędzony jest na mokro.

Certyfikat obejmuje produkty takie jak: dzianiny, tkaniny, włókniny, tekstylia domowe, ubrania i inne. Jedynie wyroby skórzane są wykluczone z certyfikacji. Certyfikacja przyznawana jest co roku i ważna jest przez 1 rok. Weryfikacja certyfikatu odbywa się co roku w celu dokładniejszej kontroli jakości i przestrzegania wymogów. Ponadto certyfikacja zawiera weryfikację standardów pracy, muszą być spełnione wszystkie kryteria socjalne według wyznaczonych norm.

gots certyfikat

 

Czym jest certyfikat Recycled Claim Standard?

Certyfikat RCS czyli The Recycled Claim Standard stworzony został do celów monitorowania produkcji tekstylnej, która wykorzystuje surowce wtórne. Twórcą idei jest organizacja Textile Exchange, która ma na celu zapewnienie jakości, identyfikowalności i weryfikacji dokumentacji dotyczącej materiałów pochodzących z recyklingu w produkcie. Certyfikat jest przyznawany i akceptowany globalnie. 

Podczas certyfikacji sprawdzane są materiały, surowce oraz metody ich produkcji. Finalny produkt jest mieszaniną powstałą z różnej zawartości procentowej jednego lub kilku surowców. Weryfikacja pozwala na transparentną produkcję. Certyfikat RCS zapewnia o jakości produktu oraz szerzy świadomość na temat możliwości ponownego wykorzystania poszczególnych materiałów.

cotton organic certificate

 

Czym jest certyfikat Fairtrade?

Certyfikat Fairtrade został stworzony z myślą o poprawie i utrzymaniu Sprawiedliwego Handlu. Certyfikat wydaje pozarządowa organizacja Fairtrade International, która zrzesza Organizacje Producenckie oraz Organizacje Marketingowe Fairtrade. Celem nadawania certyfikatów jest umożliwianie rolnikom i pracownikom, którzy mają wiele do powiedzenia o inwestycjach, badaniach, zbiorach i produkcji, podejmowania decyzji o przyszłości swojej działalności. Ponadto cena towaru oznakowanego Fairtrade pokrywa średnie koszty zrównoważonej produkcji i umożliwia godziwe opłacenie pracowników oraz stanowi zabezpieczenie w przypadku spadku cen na rynku.

Znak Fairtrade na produktach potwierdza, że rolnicy pracowali w godziwych warunkach pracy, bez dyskryminacji i bez przymusu, a także bez wykorzystywania dzieci. Fairtrade działa na szczeblu globalnym, gdzie tworzy i umacnia relacje partnerskie pomiędzy producentem, sprzedawcą i nabywcą dobra, poprawiając jednocześnie bezpieczeństwo dla każdej ze stron. Wybierając certyfikowane produkty wspierasz rolników i pracowników produkcji.

fairtrade eco bag


Dlaczego organic i recycled?

Materiały te są wytrzymałe. Ponadto materiały organiczne i z recyklingu są ekologiczne i wykonane z myślą o środowisku, co jest ich przewagą nad standardowymi  czy syntetycznymi tekstyliami.

Co  można wyprodukować z ekologicznych materiałów? Bawełna organiczna oraz bawełna z recyklingu to materiały idealnie nadające się do szycia produktów takich jak torby materiałowe, kosmetyczki czy woreczki i workoplecaki. 

Innowacyjność i eko rozwiązania to nasza myśl przewodnia. Potrafimy spełnić Twoje oczekiwania tworząc torbę reklamową według wskazanych potrzeb. Oferujemy produkty materiałowe, które mogą posłużyć jako nośnik reklamy.

 


Strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookies w Twojej przeglądarce. Akceptuję