Ekologia oczami najmłodszych

Opublikowano: 04/12/2021

Chcielibyśmy przypomnieć tekst, z którym mogliście zapoznać się już jakiś czas temu — znajdziecie go tutaj (link). Na temat naszej współpracy wypowiedział się także dyrektor, wyrażając swoją wdzięczność w pięknym liście z podziękowaniami. Workoplecaki, które zapewniliśmy uczniom, wzbudzają podziw. A nas przepiera duma i radość z powodu uczestniczenia w tak szlachetnym dziele.

Teraz chcielibyśmy uchylić rąbka tajemnicy i opowiedzieć Państwu, które z prac najbardziej ujęły jury. Kto wie, może i Wy zechcielibyście mieć taki nadruk na swoich torbach? Zacznijmy od prac najmłodszych (klasy 1-4).

Jedna z prac przedstawiała planetę Ziemię z ogromnym drzewem wrastającym w sam jej środek. Oprócz tego widniały na niej inne rośliny, drzewa, ogromne wieloryby, a także kosze na śmieci (segregacja na pierwszym miejscu!) oraz rower — jako alternatywa dla transportu paliwowego. Inna uczestniczka podeszła do zagadnienia, kierując do odbiorcy konkretny apel: "Chrońmy przyrodę!", a do tego drzewo ukrywające się pod symboliczną parasolką. To prawda, że powinniśmy otaczać przyrodę parasolem ochronnym gdziekolwiek możemy. Kolejna uczennica narysowała glob na tle serca, a do tego dodała napisy: dbaj o Ziemię, "segreguj śmieci" i "oszczędzaj wodę". Na pewno wykonywanie tych czynności świadczy o naszej praktycznej miłości dla planety. Ostatnia praca w tym przedziale wiekowym ma mapę Ziemi wpisaną w serce oraz okalający ją symbol recyklingu. Do tego chwytliwe hasło: "Myślę (ECO)logicznie"! Gratulujemy pomysłowości.

Starsze klasy też nie mają się czego powstydzić. Praca jednego z uczestników obrazuje całą planetę jako... roślinę z liśćmi w kształcie serc. Jest bardzo zielona — i właśnie taką Ziemię chcielibyśmy widzieć w przyszłości. Inna praca wygląda jak grafika wyjęta wprost z "Ptasiego radia" Juliana Tuwima. Kolorowe ptaki siedzące na gałęzi, z których każdy — jest eko. Kolejna może być bardzo zatrważająca, jeśli zdamy sobie sprawę z tego, co naprawdę oznacza. Przedstawia świat stojący na krawędzi urwiska, który przed upadkiem chroni jeden człowiek trzymający go na linie. Człowiekiem, który powstrzymuje ten upadek, jest każdy z nas. Przedostatnia z nagrodzonych prac w piękny sposób łączy wodę z florą. Cztery róże wyrastają wprost z kropli wody — bo to ona daje życie. Ostatni plakat pokazuje glob ziemski trzymany w dłoniach. Jednak u ich korzeni, u fundamentu znajdujemy oszczędzanie zasobów naturalnych, korzystanie z odnawialnych źródeł energii oraz segregowanie śmieci. To praktyczne aspekty dbania o nasze wspólne dobro.

Współpraca z Zespołem Szkolno-Przedszkolnym w Strykowie była dla nas przyjemnością. Cieszymy się, mogąc podziwiać dziecięce talenty i widzieć, że są wykorzystywane w dobrych celach. Jeżeli Ty także chciałbyś mieć bawełniane eko torby z eko-nadrukami (może jako nagrody w jakimś konkursie albo jako materiały promocyjne?), skontaktuj się z nami!

MART'S BAGS

info@torby-bawełniane.pl

+48 797 625 351