certyfikowane materiały

Czym jest certyfikat Oeko-Tex?
Czym jest certyfikat Oeko-Tex?

Oeko-Tex standard jest certyfikatem, który potwierdza jakość produktów tekstylnych i włókienniczych, stworzonych z myślą o bezpośrednim kontakcie ze skórą człowieka. Przyznanie certyfikatu poprzedzają badania, które mają na celu weryfikację, czy materiał nie zawiera choćby jednej ze stu najbardziej niebezpiecznych substancji zagrażających konsumentom. Badania przeprowadzane w laboratoriach przyczyniają się do tworzenia produktów, które są wolne od środków mających niekorzystny wpływ na zdrowie i życie ludzi.

Certyfikat Oeko-Tex pochodzi z niemieckiego instytutu Hohenstein i austriackiego Instytutu Ekologii, Technologii i Innowacji ÖTI oraz ma na celu weryfikację i podkreślenie jakości produktów, określenie ścisłych standardów, zminimalizowanie użycia szkodliwych substancji w procesie produkcji, troskę o życie zwierząt, podnoszenie świadomości wśród rolników, producentów i konsumentów oraz ostatecznie oznakowanie produktów konkretną etykietą z logo i nazwą instytutu oraz numerem certyfikatu. Z materiałów z certyfikacją Oeko-Tex tworzone są również takie produkty jak pościele, kołdry, bielizna dziecięca, czy torby materiałowe. 

Czym jest certyfikat GOTS?
Czym jest certyfikat GOTS?

GOTS  czyli Global Organic Textile Standard potwierdza, że produkty wykonane są z minimum 70% surowców organicznych. Dokładniej mówiąc certyfikat GOTS dzielimy na organic, czyli materiały ekologiczne oraz “made with x% organic, czyli materiały wyprodukowane z procentowym użyciem surowców ekologicznych. Pierwszy wariant zakłada, że produkty składają się z minimum  95% certyfikowanych włókien ekologicznych, natomiast druga kategoria potwierdza użycie przy produkcji minimum 70% materiałów organicznych. Podczas produkcji dopuszczalne jest użycie maksymalnie 10% włókien syntetycznych. Wyjątkiem może być produkcja legginsów czy odzieży sportowej, gdzie można użyć do 25% włókien sztucznych. Wykorzystane barwniki muszą być biodegradowalne.

Pochodzenie materiałów z certyfikatem GOTS musi być naturalne, a uprawy muszą być prowadzone metodami ekologicznymi oraz w oparciu o rygorystyczne zasady międzynarodowe, zdefiniowane przez organizację IWG GOTS, która przyznaje certyfikaty. Przy certyfikacji monitorowany jest się cały proces, od uprawy i zbiorów, aż po środowiskowo pracy, przetwarzanie i pakowanie. Certyfikowane produkty nie mogą zawierać surowców modyfikowanych genetycznie. Poza tym producenci powinni wykorzystywać podczas produkcji zamknięty obieg wody. W przypadku tkanin takich jak bawełna jest to bardzo istotne, ponieważ materiał ten przędzony jest na mokro.

Certyfikat obejmuje produkty takie jak: dzianiny, tkaniny, włókniny, tekstylia domowe, ubrania i inne. Jedynie wyroby skórzane są wykluczone z certyfikacji. Certyfikacja przyznawana jest co roku i ważna jest przez 1 rok. Weryfikacja certyfikatu odbywa się co roku w celu dokładniejszej kontroli jakości i przestrzegania wymogów. Ponadto certyfikacja zawiera weryfikację standardów pracy, muszą być spełnione wszystkie kryteria socjalne według wyznaczonych norm.

Czym jest certyfikat Recycled Claim Standard?
Czym jest certyfikat Recycled Claim Standard?

Certyfikat RCS czyli The Recycled Claim Standard stworzony został do celów monitorowania produkcji tekstylnej, która wykorzystuje surowce wtórne. Twórcą idei jest organizacja Textile Exchange, która ma na celu zapewnienie jakości, identyfikowalności i weryfikacji dokumentacji dotyczącej materiałów pochodzących z recyklingu w produkcie. Certyfikat jest przyznawany i akceptowany globalnie. 

Podczas certyfikacji sprawdzane są materiały, surowce oraz metody ich produkcji. Finalny produkt jest mieszaniną powstałą z różnej zawartości procentowej jednego lub kilku surowców. Weryfikacja pozwala na transparentną produkcję. Certyfikat RCS zapewnia o jakości produktu oraz szerzy świadomość na temat możliwości ponownego wykorzystania poszczególnych materiałów.

Czym jest certyfikat Fairtrade?
Czym jest certyfikat Fairtrade?

Certyfikat Fairtrade został stworzony z myślą o poprawie i utrzymaniu Sprawiedliwego Handlu. Certyfikat wydaje pozarządowa organizacja Fairtrade International, która zrzesza Organizacje Producenckie oraz Organizacje Marketingowe Fairtrade. Celem nadawania certyfikatów jest umożliwianie rolnikom i pracownikom, którzy mają wiele do powiedzenia o inwestycjach, badaniach, zbiorach i produkcji, podejmowania decyzji o przyszłości swojej działalności. Ponadto cena towaru oznakowanego Fairtrade pokrywa średnie koszty zrównoważonej produkcji i umożliwia godziwe opłacenie pracowników oraz stanowi zabezpieczenie w przypadku spadku cen na rynku.

Znak Fairtrade na produktach potwierdza, że rolnicy pracowali w godziwych warunkach pracy, bez dyskryminacji i bez przymusu, a także bez wykorzystywania dzieci. Fairtrade działa na szczeblu globalnym, gdzie tworzy i umacnia relacje partnerskie pomiędzy producentem, sprzedawcą i nabywcą dobra, poprawiając jednocześnie bezpieczeństwo dla każdej ze stron. Wybierając certyfikowane produkty wspierasz rolników i pracowników produkcji.