Co warto wiedzieć o splotach bawełny?

Opublikowano: 16/02/2022

W Mart's Bags dostępna jest szeroka oferta materiałów. Każdy z materiałów jest ekologiczną odmianą bawełny. Materiały rozróżniamy między innymi po splocie i gramaturze. Splot w tkactwie to sposób wzajemnego przeplatania się układów nitek podczas tworzenia tkaniny. Niezauważalny na pierwszy rzut oka, jednak bardzo istotny, gdyż wpływa na cechy danego materiału.

W naszej ofercie znajdziesz wiele rodzajów materiałów, są to: surówka, drelich, panama, drelich opierany, bawełna z recyklingu i organiczna, w różnych gramaturach. Każdy z tych materiałów wyróżnia się charakterystycznym dla niego splotem. Należy również dodać, że każdy rodzaj bawełny dostępny w Mart’s Bags jest ekologiczny i potwierdzony certyfikatami takimi jak Oeko-tex, Fairtrade, czy GOTS.

Surówka jest to materiał w całości wykonany z naturalnych włókien bawełnianych. Splot tych włókien jest szorstki, dlatego zazwyczaj nie używa się go przy produkcji odzieży, jednak surówka ceniona jest jako trwały materiał na torby, czy workoplecaki. W przypadku odzieży wyjątkiem jest odzież robotnicza. Spowodowane jest to grubością materiału jak również faktem, że materiał jest naturalny, oddychający i wytrzymały. Splot włókien w przypadku surówki tworzy wyraźny dekoracyjny efekt, utworzony przez prostopadle splecione nici. Jeśli mielibyśmy porównać do czegoś surówkę bawełnianą było by to płótno malarskie, które w teksturze najbardziej ją przypomina i również posiada ściśle dopasowane włókna. W Mart’s Bags oferujemy surówkę bawełnianą o gramaturze 150 w wielu różnych kolorach oraz naturalną.

Drelich ma szerokie zastosowanie w wielu branżach, gdyż jest to gruba i ekologiczna tkanina bawełniana, która przy tym jest bardzo wytrzymała. Drelich jest mocnym i solidnym materiałem co gwarantuje skośny splot, w którym nie występują wolne przestrzenie. Na tkaninach o splocie skośnym, widać wyraźnie ukośne prążki. Tkaniny o takim splocie wykorzystujemy do toreb bawełnianych, workoplecaków, fartuchów czy kosmetyczek. Tworzywo to jest odporne na przecieranie i inne uszkodzenia mechaniczne. Dzięki temu, że drelich zachowuje niską kurczliwość trwałość barw jest imponująca. Mimo wszystko materiał zachowuje miękkość i delikatność. Tworzywo to jest naturalne dlatego należy pamiętać, że nie można go wybielać lub czyścić chemicznie. Powinno być prane w 40 stopniach Celsjusza.

Panama jest ekologicznym materiałem, w którego skład wchodzą jedynie naturalne włókna. Tworzą one charakterystyczny dla grubych tkanin nieregularny splot. Panama charakteryzuje się właśnie sporą grubością, dzięki temu jest to materiał odporny na rozciąganie, rozerwanie, czy też uszkodzenia mechaniczne. Z torbą bawełnianą z tej tkaniny nie straszne są zakupy w niekorzystnych warunkach pogodowych, gdyż jest ona na nie odporna. W Mart’s Bags bawełna panama występuje w gramaturze 260 i posiada imponującą paletę barw. Można zdecydować się również na produkt z naturalnego, nie barwionego materiału.

Bawełna z recyklingu to jeden z naszych flagowych materiałów. Charakteryzuje się luźny prostym splotem. Jest wykonana w 96% z odzyskanego płótna bawełnianego i 4% plastiku PET z recyklingu, który sprawia że materiał jest wytrzymały.

Bawełna organiczna jest utworzona poprzez prostopadły, zwarty splot. Swoją wytrzymałość zawdzięcza właśnie splotowi oraz starannej i ekologicznej produkcji. Materiał ten dostępny jest w kolorze naturalnym, a jego gramatura wynosi 150.

Na sprawę splotów można spojrzeć również pod innym kontem i podzielić je na sploty jednostronne i dwustronne.

Do splotów jednostronnych zaliczamy między innymi:

  • splot skośny jednostronny – (np. pięcio- lub siedmionitkowy) posiada on większą ilość nitek osnowowych lub wątkowych, co ma wpływ na wygląd prawej i lewej strony, które mogą się od siebie różnić. Tworzy on ukośne prążki na materiale. Ten splot wykorzystuje się do produkcji: spodni, odzieży wierzchniej czy roboczej. Splot skośny jednostronny odpowiada za dobrą wytrzymałość materiału.

  • splot atłasowy – charakteryzuje się tym, że tkanina jest miękka, elastyczna i lejąca. Nadaje również tkaninie błysk oraz jej kolor jest bardziej nasycony. Po prawej stronie kolor jest intensywniejszy, natomiast po lewej kolor jest matowy. Ten rodzaj splotu wykorzystywany jest do produkcji sukienek wieczorowych, koszuli i bluzek, spódnic, bielizny lub koszul nocnych.

 

Sploty dwustronne:

  • splot płócienny – najczęściej używany do tkanin bawełnianych oraz lnianych. Odpowiada on za wysoką wytrzymałość na wyciąganie i wyszarpywaniu nitek. Ma delikatną, regularną strukturę. Wykorzystywany jest najczęściej do tkanin pościelowych, ubraniowych, dekoracyjnych i ścierkowych.

  • splot panamowy – wykorzystywany głównie do grubych tkanin. Wątek i osnowa składa się tu z trzech splecionych ze sobą nitek, co w efekcie sprawia wrażenie szachownicy (przy regularnym splocie) lub kostki o większych i mniejszych polach (przy nieregularnym). Charakteryzuje go przede wszystkim większa miękkość i przewiewność. Jest idealny do produkcji bluz sportowych, letnich marynarek, koszul oraz garniturów.

  • splot rypsowy – jest bardzo podobny do splotu płóciennego, ale wyróżnia go prążkowana struktura (powstała przez wydłużenie przeplotu wzdłuż wątku albo osnowy). Splot rypsowy używany jest do produkcji materiałów na okrycia wierzchnie, obrusy, sukienki, wstążki oraz krawaty.

  • splot skośny dwustronny – charakteryzuje się tym, że jest czteronitkowy. Na tkaninach widać wyraźne ukośne prążki, które mogą układać się w kształt litery „S” lub „Z”. Używany jest między innymi do tkanin ubraniowych, ozdobnych, ale także okryć wierzchnich.

 

Ciekawostką jest to, że można łączyć ze sobą różne sploty. Połączenie dwóch różnych daje nam efektowne wzory, wzorzyste tkaniny. Takie kombinacje stosowane są do produkcji zasłon, ozdobnych poszewek, obić mebli, ale również do szycia płaszczy, sukienek lub spódnic.

 

MART'S BAGS

info@torby-bawełniane.pl

+48 797 625 351