Opublikowano: 04/10/2021

Furoshiki to najpiękniejszy sposób pakowania podarunków. Metoda ta pochodzi z Japonii i reprezentuje tradycyjną sztukę owijania i pakowania tak, aby móc przenosić różne przedmioty. Nazwa tej metody wzięła się z powstała w łaźniach publicznych, w których zawijane były mokre ubrania i ręczniki. Słowo „furo” oznacza łaźnię, natomiast słowo „shiki” oznacza rozłożenie). Wcześniej zawijanie było znane pod nazwą „hirazutsumi”, które oznacza płaską narzutę. Do dziś pakowanie tkaniną używane jest przez handlarzy oraz służy jako dekoracja oraz opakowanie zabezpieczające. 

Materiał zawiązany w supełek wygląda efektownie a rozpakowywanie tak zapakowanego prezent jest przyjemnością. Po pierwsze nic nie szeleści i nie stawia oporu, który powoduje, że musimy rwać torebki, papieru czy rozcinać taśmy. Po drugie tak zapakowany podarunek nie pozostawia po sobie zbędnych śmieci. Furoshiki pozwala użyć chust czy apaszek, które również będą częścią prezentu. To takie proste!

W dzisiejszych czasach coraz częściej i powszechniej kładziony jest naciska na pakowanie prezentów z myślą o środowisku. Ideologia Zero Waste oraz tak zwane „nic nie może się zmarnować”, powoduje, że zaczynamy sięgać do pradawnych metod przywracając im ich świetność.

woreczki bawelniane

Nie da się ukryć, że Święta to magiczny czas, wypełniony rodzinnymi spotkaniami, prezentami i dekoracjami. Wiele osób wyczekuje grudnia (czasem zaczynając nawet wcześniej), żeby móc udekorować choinkę i upiec świąteczne pierniki. Niestety po świętach tony śmieci, produkowane z opakowań na prezenty pod choinkę trafiają na śmietniki na całym świecie. Może dałoby się temu zapobiec? Wspólnie możemy temu zaradzić — zmieniając nasze zwyczaje w pakowaniu prezentów.

Zatem w co ekologicznie można zapakować prezent? Przychodzimy z pomocą i przedstawiamy Wam parę prostych sposobów na zapakowanie prezentu w stylu eko!

Warto użyć materiałów, które mamy w domu. Świetnie sprawdzi się makulatura — stare gazety, książki, szary papier czy tektura. Tradycyjną wstążkę można zastąpić szarym sznurkiem lub wstążką jutową. Tak charakterystycznie zapakowany prezent na pewno zrobi wrażenie, a co najważniejsze zredukuje liczbę śmieci!

Warto pakować prezenty w takie opakowania, które można później wykorzystać do innych celów. Na przykład w szklany słoik, który może być później wykorzystany w celach kulinarnych albo w bawełniany materiał, który może posłużyć jako ściereczka. W tym duchu działa prastara metoda Furoshiki, która jest techniką owijania przedmiotów przy pomocą tkaniny. Po odwinięciu Furoshiki może służyć jako serwetka. Kolejnym oryginalnym i efektownym pomysłem jest uszycie wielorazowych ubranek na prezenty, które mogą służyć przez lata.

eko prezent

Jak już wspominaliśmy, używanie wielorazowych albo służących do czegoś innego opakowań zapobiega produkowaniu ogromnej ilości śmieci co roku. Przyjrzyj się materiałom bawełnianym, z lnu albo pochodzących z recyklingu. W naszej ofercie znajdziesz szeroki wybór bawełnianych opakowań, które sprostają twoim oczekiwaniom i zrobią wrażenie na twoich bliskich!

Stwórzmy razem piękne święta w duchu No Waste. Wykorzystajmy po raz kolejny gazety, książki, czy tekturę jako opakowanie, a prezenty udekorujmy wstążką jutową lub szarym sznurkiem. Zamieńmy jednorazowe, plastikowe lub papierowe torby na słoiki, bawełniane materiały, tkaniny, które następnie można wykorzystać do innych celów. Kupujmy torby z papieru eko, z lnu, materiałów bawełnianych albo pochodzących z recyklingu. Dzięki zapakowaniu prezent w eko, święta nie będą przyjazne tylko ludziom, ale też naszej planecie! Pamiętajmy, że nawet największe zmiany zaczynają się od małych kroków, które każdy z nas może wykonać w domu.

metoda furoshiki

Do zapakowania prezentów metodą Furoshiki  potrzebujesz:

1. Kawałek tkaniny – może być apaszka, chusta, ścierka

2. Opcjonalnie dodatkowe pudełko kartonowe na prezent

3. Opcjonalnie Gumka recepturka, sznurek lub wstążka,

4. Opcjonalnie Szyszki, jemioła, plastry pomarańczy, patyki lub drobne papierowe kuleczki lub bombeczki w celu dekoracji prezentu

W Mart's Bags możemy stworzyć dla Ciebie idealne materiałowe opakowania na prezenty z twoją grafiką. Napisz do nas na adres info@torby-bawelniane.waw.pl lub przez formularz na stronie internetowej.