Jak pozostać eko w święta?

Opublikowano: 17/12/2021

Większość sposobów na ekologiczne Boże Narodzenie jest całkiem prosta i oszczędna w realizacji. Przedstawiamy parę praktycznych metod, które uczynią nasze święta przyjazne środowisku.

Kiedy nadchodzi Boże Narodzenie, na pewno w robisz już listę potraw i zakupów. Na szczęście są również eko-porady na tworzenie smacznych posiłków.

Najlepiej wybrać domowe gotowanie i zrezygnować z cateringu, który produkuje mnóstwo plastiku. Wymaga to trochę wysiłku, ale potrawy wigilijne nie są drogie, ani skomplikowane w wykonaniu. Zawsze można zaangażować domowników do pomocy i w ten sposób również spędzić trochę czasu razem.

Kiedy już będziesz robić zakupy, to warto wybierać produkty w dużych opakowaniach lub na wagę (polecamy nabyć 5 kg sody oczyszczonej). Również warto zaopatrzyć się w podstawowe formy i foremki na dłużej, tak żeby nie zużywać aluminiowych produktów, które rozkładają się aż setki lat.

Niektóre z dań mogą poleżeć nawet przez parę tygodni — np. pierniczki, ale szczególnie warto zastanowić się nad ilością typowych wigilijnych dań, tak aby zawsze była możliwość zaproponowania dokładki gościom, a jednocześnie, żeby uniknąć tzw. nadmiaru jedzenia poświątecznego, który niestety może trafić do śmietnika.

Nie da się ukryć, że ten grudniowy czas jest ściśle związany prezentami i dekoracjami. Wszelkiego rodzaju ozdoby świąteczne możemy zrobić sami. Do tworzenia ich warto użyć szyszek — szyszkowe bombki, łańcuchy, jako dodatek do wieńców lub można je włożyć do wazonu. Kolejnym unikalnym materiałem jest papier, z którego można tworzyć gwiazdki zawieszone na sznurkach lub łańcuchy. Do pracy, warto zaangażować najmłodszych domowników, którzy z radością zrobią niesamowite ozdoby stworzone z masy solnej, suszonej pomarańczy, czy orzechów. Dodajmy uroku naszemu domowi, zapalając sojowe świece. Warto zrezygnować ze ściętej choinki, na rzecz świerku lub jodły w ogródku, którą można ozdobić diodami Led lub kupmy drzewko w doniczce, które posłuży nam przez lata.

A jeśli już decydujemy się kupić choinkę, to po świętach oddajmy ją rolnikom, do zoo lub przekażmy ją w akcji ponownego zasadzenia.

Święta to również czas podróży — w końcu trzeba dojechać do rodzinnego miasta. Jeśli nie posiadasz psa, dzieci lub dużego bagażu, to proponujemy ekologiczne środki transportu — pociąg lub autobus zamiast samochodu, a w przypadku krótkich dystansów po prostu przejście pieszo na obiad do babci. Jeśli jednak wybierzesz jazdę samochodem, warto zastosować zasady eco-drivingu.

Wspólnie przygotujmy i zaplanujmy nadchodzące święta w duchu No Waste! Wybierzmy domowe gotowanie i ustalmy menu, tak aby uniknąć nadmiaru jedzenia. Kupujmy produkty w dużych opakowaniach i zaopatrzmy się w formy/foremki wielokrotnego użytku. Razem z najmłodszymi domownikami stwórzmy, unikatowe, ręcznie robione ozdoby świąteczne z szyszek, masy solnej, papieru, czy suszonej pomarańczy. W miarę możliwości wybierzmy podróż pociągiem lub autobusem zamiast jazdy samochodem, tak aby stworzyć ten magiczny czas przyjazny naturze.

Radosnych eko Świąt!

 

Skontaktuj się z nami:

 

MART’S BAGS

info@torby-bawelniane.pl

+48 797 625 351